Przeskocz do treści

Stanowisko Amnesty w sprawie konfliktu w Gruzji

11/08/2008

 gruzja.jpg

W ciągu kilku ostatnich dni, w konflikcie na obszarze Południowej Osetii, odnotowano wiele ofiar śmiertelnych wśród cywilów. Pomimo, iż  dane dotyczące liczby zabitych i rannych różnią się, a okoliczności powodują, że liczby te są obecnie trudne do zweryfikowania, z raportów wynika, że obiekty cywilne ucierpiały w wyniku działań prowadzonych przez obie strony konfliktu

W Cchinwali – stolicy Południowej Osetii, wiele budynków cywilnych (wliczając w to domy mieszkalne, budynki administracyjne, sklepy, uniwersytety i szpitale) zostało zniszczonych w wyniku ataków gruzińskich sił zbrojnych. 9 sierpnia, rosyjskie bomby uderzyły w rejon mieszkalny w Gori, mieście położonym w centralnej Gruzji.

Amnesty International apeluje do obu stron konfliktu o powstrzymanie się od ataków na cywilów i obiekty cywilne. Wyraża również zaniepokojone, że niektóre ataki mogą być uznane za zbrodnie wojenne.

Gruzja i Rosja muszą zapewniać ochronę i bezpieczeństwo osobom, zamieszkującym obszary objęte działaniami zbrojnymi oraz zapewnić im nieograniczony dostęp do pomocy humanitarnej.

Amnesty International apeluje o przestrzeganie międzynarodowego prawa humanitarnego, w szczególności o ochronę osób cywilnych również w Wąwozie Kodori, położonym w innym spornym regionie Gruzji – Abchazji.
Ponadto, Amnesty International wzywa społeczność międzynarodową do wywierania nacisku na strony konfliktu, aby te przestrzegały zasad międzynarodowego prawa humanitarnego oraz zagwarantowały ochronę cywilom i rozpoczęły negocjacje mające na celu zakończenie konfliktu.

Pełna treść stanowiska Amnesty dostępna jest pod adresem tutaj.

No comments yet

Dodaj komentarz