Przeskocz do treści

Relacja ze Światowego Dnia Jogi

05/02/2008

joginki

W ubiegły weekend wzięliśmy udział w sesji jogi, jaką przy okazji Światowego Dnia Jogi (na półwyspie Helskim) zorganizowała joginka – pani Renata Koba.

Do Juraty przybyliśmy skoro świt. Po miłym przywitaniu przez panią Kobę udaliśmy się na drobnopiaszczystą plażę. Pogoda ducha i słonce na bezchmurnym niebie sprzyjały przechadzce. Choć fakt faktem – przydały się rękawice i zimowe czapki:) W końcu do wiosny jeszcze daleko. Po powrocie do hotelu Bryza przywitał nas zapach kadzideł i blask świec. My przygotowaliśmy stoiska informacyjne, rozłożyliśmy bannery, cegiełki, książki, biuletyny i ulotki.

banner1

O godzinie 10:00 rozpoczęła się sesja asan – pozycji ciała przyjmowanych w celu wyzwolenia ciała i umysłu.

Musimy przyznać, że stałe uczestniczki kursów jogi przyjęły nas bardzo serdecznie – oferując swą pomoc w wykonywaniu poszczególnych asan. Było to bardzo przydatne, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że dla nas była to pierwsza przygoda z jogą.

my

Po zakończonej o 12:00 sesji, panie poprosiły nas o to, byśmy opowiedzieli im co nieco o Amnesty International i o naszej dotychczasowej działalności w Trójmieście (w ramach krótkiego szkolenia).

Uradowało nas to, że panie bardzo spontanicznie przyłączyły się do dyskusji, dzieląc się np. tym że brały udział w kilku akcjach AI.

Okazało się także, że pani Renata Koba jest bardzo mocno związana z kulturą Tybetańską. Stąd wyszła inicjatywa współorganizacji Dni Tybetańskich w Trójmieście.

Nasza obecność na warsztatach miała wymiar symboliczny, dla każdego z nas była to bowiem pierwsza próba ćwiczenia jogi.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestniczkom warsztatu za ciepłe przyjęcie i ważną dyskusję. Szczególnie Pani Renacie, która spokojem, opanowaniem i prawdziwym zainteresowaniem obdarza każdego nie tylko podczas ćwiczeń, ale również wtedy, gdy rozmawia i słucha.

*Pani Renata Koba jest instruktorką jogi według metody Mistrza B.K.S. Iyengara, jednego z największych współczesnych autorytetów w jodze. Po trwającej kilka lat praktyce w Polsce, wyjechała do Indii, gdzie przez rok pobierała nauki u Mistrza. Do tej pory jest jedyną kobietą w Polsce, która otrzymała dyplom Nauczyciela Jogi z rąk samego Iyengara.
Mistrz B.K.S. Iyengar nie tylko opracował własna metodę praktyki, ale tez przyczynił się do jej upowszechnienia. Powołuje się na teorię, według której w starożytnych Indiach joga uprawiana była w domach rodzinnych, a nie tylko przez mnichów, jak przyjęto sądzić. Praktyka jogi według Mistrza opiera się na precyzji ruchu oraz na przekonaniu o możliwości wyjścia poza ograniczenia własnego ciała.

One Comment leave one →
  1. 02/08/2009 01:57

    Believe nothing, no matter where you read it, or who said it, no matter if I have said it, unless it agrees with your own reason and your own common sense.

Dodaj komentarz